Postępowanie rozwodowe nigdy nie jest proste i przyjemne, niezależnie od powodu rozpadu małżeństwa, czy też relacji między małżonkami. Najczęściej całemu procesowi towarzyszą wyjątkowo negatywne emocje, umożliwiające podjęcie racjonalnych i przemyślanych decyzji. Konflikty zwykle występują w zakresie ustalania osoby ponoszącej winę w rozpadzie małżeństwa, czy też w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi lub ponoszenia kosztów utrzymania małoletnich dzieci. Zanim jednak zapadnie decyzja o definitywnym zakończeniu małżeństwa, warto być świadomym wszystkiego, co wiąże się z tego typu przedsięwzięciem. Brak doinformowania w tym zakresie sprawia, że rozwody Lublin są jeszcze trudniejsze.

Rozkład pożycia małżeńskiego w świetle prawa

Otrzymanie zgody na rozwód nie jest tak łatwe do osiągnięcia, jak mogłoby się wydawać. W świetle prawa, do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego dochodzi w momencie utracenia wszelkich więzi małżeńskich – psychicznych, fizycznych i ekonomicznych, trwającego od minimum 6 miesięcy. Czasem pomimo wystąpienia powyższych okoliczności, rozwód nie może być orzeczony. Jeżeli w jego konsekwencji, ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci, albo gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Są to tak zwane negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu. W końcowym orzeczeniu sądu, powinna znaleźć się informacja o tym, który z małżonków winien jest rozpadowi małżeństwa. Sąd może jednak zaniechać orzekania o osobie winnej rozpadowi – o ile małżonkowie złożą takowy wniosek. Warto pamiętać również o kwestii alimentów. Sąd może przyznać je jednemu z małżonków w sytuacji, kiedy był on w pełni uzależniony finansowo od drugiej osoby, a obecnie na skutek rozwodu, pozostaje bez środków do życia.

kancelaria prawna Lublin

Rozwód – niezbędne dokumenty

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych, małoletnich dzieci oraz nie planują wnosić orzeczenia o winie w wyroku rozwodowym, wystarczy dostarczyć do sądu odpis aktu małżeństwa, po który należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli jednak jedno z małżonków postanawia wnieść orzeczenie o winie, w takim przypadku konieczne będą odpowiednie dokumenty. Mają one na celu obciążenie małżonka, który ma ponieść winę za rozpad związku. Małżonkowie posiadający wspólne i małoletnie dzieci powinni pamiętać o odpisach aktów urodzenia dzieci. Są one niezbędne, aby móc ocenić wiek oraz stopień pokrewieństwa. Po więcej szczegółowym informacji zapraszamy bezpośrednio do kontaktu z naszą kancelarią.