§ Alimenty
Pomoc prawna w sprawach o Alimenty
Adwokat Lublin
Sprawy o alimenty
Lublin
Kancelaria świadczy doradztwo prawne w ustaleniu, w jakiej wysokości alimenty powinno otrzymywać dziecko, jaki jest koszt jego utrzymania, ile wynoszą zdolności zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów – dzięki czemu Klient zyskuje pewność, że Sąd będzie posiadał materiał dowodowy, na podstawie którego będzie można domagać się świadczenia alimentacyjnego w odpowiedniej wysokości.
Ponadto Kancelaria Adwokacka w Lublinie sporządza wnioski o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, co pozwala uzyskać alimenty jeszcze przed wydaniem ostatecznego wyroku w sprawie. W ten sposób nasi Klienci maja szansę otrzymania pieniędzy, już w trakcie prowadzonego postępowania sądowego. Kancelaria Adwokacka udziela także pomocy prawnej w ramach egzekucji komorniczej alimentów.
Taki utrzymujący się od dłuższego czasu stan rzeczy może doprowadzić do trudnej sytuacji materialnej rodzica – a co najważniejsze samego dziecka.
W takim przypadku należy wystąpić do sądu o alimenty na dziecko od niepłacącego dobrowolnie rodzica. Jakie wymogi należy spełnić, aby skutecznie złożyć pozew o alimenty?
1 Określenie właściwego sądu
Pierwszym krokiem, który podejmie rodzic sprawujący faktyczną opiekę nad dzieckiem, powinno być ustalenie, do jakiego sądu należy złożyć pozew o alimenty. Przede wszystkim – będzie to sąd rejonowy. Oczywiście, nie każdy. Jeśli wnosisz pozew o alimenty w imieniu swojego dziecka, masz do swobodnego wyboru dwie możliwości: złożyć pozew do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, lub złożyć pozew do sądu wg miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (dziecka). Warto skorzystać z drugiej możliwości i złożyć pozew o alimenty do sądu, do którego mamy po prostu bliżej.
2 Wskazanie stron
Kolejnym krokiem jest prawidłowe wskazanie stron. Wbrew pozorom – sytuacja nie jest oczywista. Łatwo jest określić pozwanego – będzie nim rodzic który nie łoży na utrzymanie dziecka. Trudniej jest z powodem, ponieważ jest nim dziecko. Jeśli nie skończyło 18 lat, w jego imieniu rodzic-opiekun staje się jego ustawowym przedstawicielem, który podpisuje pozew o alimenty. Jeśli skończyło 18 lat, powinno podpisać pozew samodzielnie. Oprócz oznaczenia stron należy pamiętać o ich adresach zamieszkania oraz o numerze PESEL dziecka. Podanie nr PESEL pozwanego nie jest obowiązkowe.
3 Wnioski pozwu
W tej części wskazujemy czego się domagamy. Musimy z góry określić miesięczną kwotę, którą zasądzi sąd, a także termin płatności, np. do 10 dnia każdego miesiąca. Warto także sformułować wniosek o ustawowe odsetki w razie opóźnienia w płatnościach a także w jaki sposób ma się ta płatność odbywać – najczęściej do rąk przedstawicielki ustawowej.
Ważną kwestią jest również złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa. Wtedy sąd, nie czekając na wynik sprawy, może wydać postanowienie przyznające alimenty (lub ich część), które można egzekwować za pośrednictwem komornika już w czasie trwania postępowania.
Warto również złożyć wniosek o zasądzenie od pozwanego na przecz powoda kosztów procesu. W przypadku ich ponoszenia przez rodzica – sąd przyzna ich zwrot jedynie na wyraźny wniosek strony.
4 Wartość przedmiotu sporu (WPS)
Wartość przedmiotu sporu jest to kwota na jaką opiewa spór w sprawie. W przypadku spraw o świadczenia powtarzające się, a taką sprawą jest sprawa o alimenty – WPS stanowi miesięczna wartość żądanych alimentów przemnożona przez 12 miesięcy, np. 600 zł x 12 = 7.2000 zł. Niepodanie „WPS” może skutkować wezwaniem do uzupełnienia braków, co dodatkowo przedłuży postępowanie o niepotrzebnych kilka tygodni – więc lepiej zadbać o prawidłowe jego określenie w piśmie wszczynającym sprawę.
5 Uzasadnienie pozwu
W uzasadnieniu będą zawarte wszystkie najważniejsze informacje uzasadniające żądanie pozwu. W tej części powinny się znaleźć informacje o stanie majątkowym i możliwościach zarobkowych pozwanego rodzica, czy łoży na utrzymanie dziecka i w jakiej kwocie. Należy też wskazać stan majątkowy i możliwości zarobkowe rodzica, który wnosi pozew, zestawienie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka, a także zawrzeć informację, czy ów rodzic jest w stanie ponosić te koszty samodzielnie.
6 Podpis i załączniki
Należy pamiętać o podpisaniu pozwu. Może się to wydawać oczywiste ale często się o tym zapomina. Sąd wezwie stronę do uzupełnienia braku pozwu o alimenty poprzez złożenie podpisu, aczkolwiek niepotrzebnie przedłuży to postępowanie – najczęściej o kilka tygodni. Pełnoletnie dziecko pozew podpisuje samodzielnie. Za pozew o alimenty w imieniu niepełnoletniego dziecka podpisuje się rodzic.
W końcowej części pozwu o alimenty, w załącznikach wskazujemy oczywiście wykaz wszystkich dowodów z dokumentów na które powołujemy się w treści pozwu. Do egzemplarza przeznaczonego dla sądu dołączamy odpis pozwu dla strony przeciwnej.